PUBLICA İletişim | İSTANBULLU OLMAK (2012)
15642
page-template-default,page,page-id-15642,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-9.4.1
 

İSTANBULLU OLMAK (2012)

bilgi-universitesi-seminer-istanbullu-olmak-afis

 

Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencileri tarafından düzenlenen seminerde, İstanbul ve beraberinde göç sorunları gündeme taşınırken, konunun uzmanları da görüşleriyle meselenin farklı boyutlarına dikkat çektiler. Seminerde; İstanbullu olmanın aslında ne demek olduğu, uzun yıllardır İstanbul’a yapılan göçlerin nedenleri ve sonuçları gibi konular ele alınarak, bu kapsamda farklı uzmanlık dallarından değişik değerlendirmeler ve öneriler gündeme getirildi.

 

Betûl Mardin ve Dr. Nurhan Atasoy’un açılış konuşmalarını yaptığı etkinlikte tarihçi, gazeteci, yazar Murat Bardakçı da “Tarihimizde Göç” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. Psikiyatrist-yazar Özcan Köknel “toplumda göçün etkileri”ni değerlendirirken; seminerde Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Arus Yumul’un “Sosyolojik Açıdan Göç”, Mimar Erhan İşözen’in “Mimar Gözüyle İstanbul’un İmarı” başlıklı konuşmalarına da yer verildi. Musevi Türk Cemaati Hahambaşılığı Genel Sekreteri Yusuf Altuntaş göçün hâlâ canlı olan anılarını aktarırken; CHP İstanbul Milletvekili Şafak Pavey konuyla ilgili görüşlerini paylaştı; Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Lami Bertan Tokuzlu da konuyu hukuksal açıdan değerlendirdi. Ara Güler’in İstanbul temalı fotoğraflarıyla birlikte, Bilgi Üniversitesi öğrencilerinin objektifinden aktarılan fotoğraflar bir araya gelirken, eski dönemlere ait plaklar ve tezhip sanatından eserler de hazırlanan sergide yer aldı.

 

Basından Yansımalar

Hürriyet. “Betul Mardin’den İstanbullu Olmak Semineri“. 

MediaCat. “Betul Mardin Önderliğinde İstanbullu Olmak Semineri“.