PUBLICA İletişim | TUT ELİMDEN ÇOCUK OLALIM (2016)
15736
page-template-default,page,page-id-15736,ajax_fade,page_not_loaded,,vertical_menu_enabled,side_area_uncovered_from_content,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-9.4.1
 

TUT ELİMDEN ÇOCUK OLALIM (2016)

 

Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümü son sınıf öğrencileri tarafından düzenlenen “Tut Elimden Çocuk Olalım” seminerinin temel amacı, aile temelli bir çözüm önerisi olan “koruyucu ailelik” konusunda bir farkındalık sağlamak ve  toplumun temeli olan çocuklarımızın sevgi dolu ailelerde yetişmesinin önemini vurgulamaktı.

“Hayat Destek Derneği”, “İstanbul Koruyucu Aile Derneği”, “Bizim Çocuklar Gençlik Akademisi” gibi sivil toplum kuruluşlarından temsilcilerin katıldığı seminerde; sahada yapılan çalışmalar, deneyimler ve ihtiyaçlar ele alındı. Sıcak gündemdeki yurtlar ve  devlet korumasındaki çocuklara ait sorunları, çözüm modellerini ve gündemi değerlendirerek bilgi alışverişinde bulunmayı amaçlayan seminer, meseleyi özellikle aile temelli çözümler açısından değerlendirildi. Seminerde konuyu tarihsel, psikolojik, sosyolojik ve hukuki açıdan derinlemesine değerlendirmek üzere, Hayat Sende Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Oskay, Koruyucu Aile Evlat Edinme Derneği Danışma Kurulu Üyesi Av. Türkay Asma, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Erol, Beykent Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nihan Bozok ve İstanbul Bilgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Elif Göçek konuşma yaptı. Seminerin ikinci bölümünde ise; İstanbul Koruyucu Aile Derneği Başkanı Filiz Suyur ve Bizim Çocuklar Gençlik Akademisi Derneği Başkanı Güler Aslan sahada yapılan çalışmaları ve ihtiyaçları aktardı. Koruyucu ailelik yapan gazeteci Mutlu Tönbekici, Çetin Kalkan, Aslı Doğay Örs ve Neva Bozdemir’in katılımıyla koruyucu aile deneyimleri paylaşıldı.

Seminer kapsamında Halkla İlişkiler Programı öğrencilerinin hazırladığı, “Yetiştirme Yurdunda Çocuk Olmak” kısa filmi ve sokak röportajı çekimleri gösterildi.  Seminerle bağlantılı olarak ayrıca santralistanbul Kampüsü E1 binası 2. katında, dersi alan öğrencilerin çekimlerinden hazırlanan bir fotoğraf sergisi yer aldı. Sergide yetiştirme yurtlarında yaşamış bireylerin başarı hikâyelerine yer verildi.

 

İletişim Adresleri

Facebook: /tutelimdencocukolalim
Twitter: /cocukolalim
Instagram: /tutelimdencocukolalim